Dr. Őrszigety Katalin
infókommunikáció, gazdasági jog, munkajog
7400 Kaposvár, Rákóczi tér 12. (A Csiky Gergely színház közelében)
Tel./Fax: (82) 317-058 Mobil: (30) 268-2788
Az új Polgári törvénykönyv hatálybalépése a szövetkezetek számára jelenthet alapszabály módosítási kötelezettséget 2015. június 15. napjáig. A legtöbb szövetkezetnél vélhetően szükséges az alapszabály módosítása.
Az új Polgári törvénykönyv (Ptk.) hatályba lépésével alapjaiban változott meg a szövetkezetekről szóló 2006. évi X. törvény. Korábban ez a jogszabály szabályozta szinte teljes egészében a szövetkezeti működést - most azonban a szövetkezeti törvény csak az egyes sajátos szövetkezetekre (iskolaszövetkezet, szociális és foglalkoztatási szövetkezet, agrárgazdasági szövetkezet) szabályokat tárgyalja. A szövetkezetek általános szabályai szinte teljes egészébe átkerültek a Ptk-ba. Ebből látható, hogy a szövetkezeti szabályozás logikája és annak tartalma is jelentősen módosult.
A szövetkezeteknek működésük során 2015. június 15. napjáig át kell térniük az új Ptk. rendelkezéseinek alkalmazására. Ezen időpontot követően az alapszabályuk nem tartalmazhat az új Ptk-val ellentétes rendelkezéseket. Nem minősül ellentétes rendelkezésnek, ha az alapszabály - általános hivatkozásként - a szövetkezeti törvény rendelkezéseire utal. Nincs szükség az alapszabály módosítására abban az esetben sem, ha az a szövetkezet egyszemélyi vezető tisztségviselőjét ügyvezető elnökként, illetve a vagyoni hozzájárulásról szóló iratot részjegyként nevesíti.
Az alapszabály módosításra és cégbírósági bejelentésre csak akkor van szükség, ha a szövetkezet alapszabálya egyebekben az új Ptk-val ellentétes rendelkezést tartalmaz. Ha nincs az új Ptk-ba ütköző passzusa az alapszabálynak, akkor cégnek nincs tennivalója. Mivel a szövetkezetek alapszabálya általában erősen egyedi, nincsenek általánosan alkalmazott minták, ezért mindenképpen szükséges, hogy az okiratot szakember - jogász - nézze át. Az alapszabályok egyediségéből ered az is, hogy a legtöbb alapszabály tartalmaz olyan rendelkezést, amely nem felel meg az új Ptk. vonatkozó szakaszainek, vagy az egyes speciális szövetkezetekre vonatkozó szabályoknak.
A módosításról a jelzett 2015. június 15. napjáig kell döntenie a szövetkezet közgyűlésének. A törvényi határidőre figyelemmel célszerű a szövetkezetek az éves rendes közgyűlésük napirendjére tűzni az alapszabály módosítását és az új Ptk. szerinti továbbműködésről szóló döntést. Az alapszabály módosítást és az azzal kapcsolatos közgyűlési okiratokat legkésőbb 2015. július 15. napjáig kell benyújtani a cégbíróságnak a megbízott jogi képviselő (ügyvéd, jogtanácsos vagy közjegyző) útján.
Ha a módosítás kizárólag az új Ptk. rendelkezéseinek való megfelelést szolgálja, akkor illeték- és közzétételi költségtérítés megfizetése nélkül adható be a cégbíróságra.
Ha a szövetkezetnek módosítási kötelezettsége van és annak a cég határidőben nem tesz eleget, akkor a cégbíróság bírságot szabhat ki a szövetkezettel szemben.
© 2023 Dr. Őrszigety Katalin ügyvéd - Minden jog fenntartva.
infókommunikáció, gazdasági jog, munkajog